Vánočka…asi k tomu není potřeba cokoliv psát. Je pravdou, že bezlepková verze mě trochu potrápila, než jsem oprášila starý recept na klasickou vánočku a těsto jsem malinko zvláčnila tvarohem. Nejsem fanouškem přidáváním guar gumy, xantanu, psyllia, stačí, že už to obsahují v určité míře směsi na pečení, takže dál už do těsta nepřidávám. Pravděpodobně by pak vydržela vláčnější déle, ale u nás se stejně stihne sníst ještě ten samý den, co je vytažena z trouby. Recept jsem vzhledem k tomu, že Schar dle složení změnil recepturu musela upravit. Úplně přestal spolupracovat v kombinaci s rýžovou polohrubou moukou a vánočka ve složení, kterou jsem pekla x let byla konzistenčně úplně jiná než roky předchozí.
Recept:
- 430g hladké bezlepkové mouky Schaer Mix B
- 2 žloutky
- 1 celé vejce
- Půl kostky čerstvého droždí
- 100g rýžového cukru nebo cukru
- 125 g choceňského tvarohu
- 80g másla
- 130 ml vody (mléka) + 50ml na kvásek
- + 100g tanzhong (30g rýžové mouky + 80ml vody smíchejte a nechte zahřát na 65 stupňů až začne směs houstnout ostavíme a necháme zchladnout)
Upozorňuji, ze tento recept funguje pouze v poměrech s ingrediencemi uvedenými v receptu. Záměna mouky znamená úplně jiné množství tekutin. Zároveň doporučuji použit spíše vodu.
Nejprve nechte z droždí, lžíce cukru, lžíce mouky a 50 Ml vody vzejít kvásek.
Do něho přidejte ostatní ingredience, a vypracuje v hladké těsto a necháte v míse kynout na teplém místě dokud se objem nezdvojnasobí.
Troubu předehřejeme na 200 stupňů. Těsto rozdělíme na devět dílů a upleteme vánočku, kterou potřeme vajíčkem a posypeme plátky mandlí.
Nechte asi 15 minut odpočívat a na spodní rošt v troubě zasuňte plech a nalijte na něho cca půl litru vody.
Vánočku vložte do trouby a pečte takto cca 25 minut. Poté plech s vodou rychle vytáhněte, vánočku přikryjte alobalem a teplotu stáhněte na 170 stupňů.
Po 30 minutách odstraňte alobal, vánočku pro lepší lesk ještě jednou potřete vajíčkem a dopékejte do zlatavé barvy na 200 stupňů.
Časy jsou orientační a řiďte se dle vaší trouby.