Všichni víme, jak malý výběr v kupovaném pečivu bezlepkáři mají a proto nezbývá nic jiného než zkusit doma experimentovat. Právě tak tomu bylo i u těchto bagetek. Když jsem dělala chleba, říkala jsem si, že bych zkusila něco nového, ale kvůli dětem jsem si nechala v daný okamžik zajít chuť, protože jsem si nebyla zcela jista, jak by se na to tvářily, ale hned večer jsem zadělala další kvásek a druhý den byly bagetky na světě.
na dvě bagety:
den předem:
- lžíce kvásku
- 150g mouky schaer mix B
- 150ml vody
vše smícháme v míse, přetáhneme folií a necháme cca 12-15 hodin odpočívat a pracovat.
Poté přidáme:
- 75g mouky schaer mix B
- 75g mouky Doves Farm tmavé, nebo modré směsi universální Adveni
- dvě lžíce spařeného mletého zlatého semínka (asi dvě hodiny předem zalijte rozemleté semínko 50ml horké vody)
- lžíčka soli
- lžíčka chlebového koření
- 100ml vody
- hrst pokrájených oliv
- hrst pokrájených sušených rajčat
- 30ml sezamového oleje
vše přidáme ke kvásku a zapracujeme v hladké těsto (ideálně mixerem s hnětacím hákem), přetáhneme folií a necháme asi 3 hodiny zvětšit objem. Přeneseme na pomoučenou pracovní desku a vytvarujeme dvě bagetky, které necháme cca 1,5 hodiny kynout. (kynout nechávám na tvarovaném plechu na bagety, který vyložím pečícím papírem)
Bagetky peču ve formě na bagety od Emile Henry. Troubu je potřeba rozehřát i s formou na maximum (u mě 280 stupňů). Po rozpálení sejmeme víko formy, rychle přeneseme bagety na spodní část a přiklopíme.
Forma simuluje prostředí keramické pekařské pece. Počáteční vlhkost, která vzniká na začátku pečení pozvolna uniká otvory v horní části formy, a to přesně v takovém množství, které je potřebné k zachování vláčné střídy a křehké kůrky. Pokud pečete častěji, určitě se vyplatí do produktů této firmy investovat. Já používám roky i jejich formu na pečení chleba.
Bagetky pečeme na maximum asi 30 minut, následně sundáme víko formy a dopékáme zhruba na 200 stupňů do požadované barvy.