Bezlepkové pečivo je oříškem i pro poměrně zdatnou kuchařku. Naprosto jiná konzistence těsta, jiná práce, jiné kynutí, pečení, barva a mnohdy i finální chuť. Tyto rohlíky vznikly z mého oblíbeného receptu na chleba. Díky semínkům, které přebijí chuť bezlepkové mouky a udrží v pečivu vlhkost, patří u nás doma k nejoblíbenějšímu pečivu. Pojďte ho vyzkoušet také
Zápara:
2 lžíčky mletého zlatého lněného semínka
2 lžíčky chia semínek
1 lžíce sezamu
2 lžíce pohankových vloček
2 lžíce slunečnícového semínka
Záparu připravíme minimálně hodinu předem, můžeme i přes noc. Všechna semínka nasypeme do mísy a zalejeme 100ml vařící vody.
Těsto:
- připravená zápara
- 200 mouky Schaer B mix
- 60g mouky Doves Farm chlebové
- 40g mouky pohankové Adveni
- balíček sušeného droždí
- 10 gramů bezlepkového prášku do pečiva
- 30g oleje
- 1 lžíčka sladidla
- malá lžíčka soli
- špetka chlebového koření
- voda podle savosti mouky (dávám obyčejně 200 ml, ale občas musím přidat) čím více bude vody, tím více budou rohlíky nadýchané, ale hůře se s těstem bude pracovat
- vodu do hrníčku a mašlovačku
směs semínek, které jsme dali do zápary, na obalení
- smícháme v míse mouky, droždí, kypřící prášek, sůl, koření, přidáme sladidlo, vodu a připravenou záparu a mixérem s hnětacíma hákama prohněteme aby těsto vytvořilo kompaktní hmotu a necháme cca hodinu odpočívat. Vody dejte ze začátku spíše méně a postupně dolévejte.
- Asi po půl hodině rozehřejeme troubu cca na 250 stupňu a na spodní rošt zasuneme prázdný plech.
- Po hodině kynutí do těsta zapracujeme olej a připravíme si šest bochánků, které prohněteme a tvoříme rohlíky. Musíme podsypávat a pracovat s těstem opatrně, chybí lepivost a tažnost, na kterou jsme zvyklí u běžných mouk. Ideálně si z těsta vytvořit trojúhelník, který všemi směry rozválíme a srolujeme do rohlíku. Potřeme vodou, obalíme v semínkách a necháme 10 minut odpočívat na plechu.
- Zatím co rohlíky čekají, na plech, který jsme si předem připravili do trouby, vylejeme cca půl litru vody.
- Po deseti minutách strčíme rychle rohlíky do trouby, ale opatrně, v troubě se vytvořila pára. (ještě by bylo možné strčit rohlíky, a pak teprve přilít vodu, ale osvědčil se mě první postup)
- Rohlíky pečeme cca 30 minut a po 30 minutách vyndáme spodní plech (opět pozor, možná zůstal zbytek vařící vody)
- Snížíme teplotu cca na 180 stupňů a dopékáme aby rohlíky chytily správnou barvu.
- Při vytažení z trouby, rovnou přeneseme na připravenou mřížku, aby se nezapařily a zůstaly křupavé.
Jako u každého bezlepkového pečiva. Nejlepší je konzumovat ještě ten samý den. Druhý den už rohlíky Ztrácejí pružnost a mají tendenci se drobit a rozpadat. Někde jsem četla, že po vychladnutí dobré dát do mrazáku a pře konzumací další dny postupně rozmrazit, ale jsem příznivcem čerstvých věcí, takže raději peču menší množství a častěji.